ADVOKÁTKA

Zuzana Rennerová

Profesní profil

Profesní dráha advokátky JUDr. et PhDr. Zuzany Rennerové věrně kopíruje hlavní oblasti jejího celoživotního zájmu.

Pochází z tradičního německého rodu Rennerů, kteří patřili mezi nejstarší obyvatele Krkonoš. Vyrůstala ve dvojjazyčném prostředí a kromě českého státního občanství disponuje rovněž státním občanstvím Spolkové republiky Německo.

Protože ji odjakživa zajímala média a veřejné dění, rozhodla se po maturitě na trutnovském gymnáziu nastoupit do prezenčního studia hned dvou vysokoškolských oborů – práva a dynamicky se rozvíjející žurnalistiky. Právnickou fakultu Univerzity Karlovy stejně jako žurnalistiku a mediální a komunikační studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy absolvovala s vyznamenáním. Na obou fakultách následně složila státní rigorózní zkoušku a získala tak titul doktorky práv (JUDr.) a doktorky filozofie (PhDr.). Ve svých kvalifikačních pracích se zabývala tématy ochrany osobnosti v kontextu činnosti médií a autorským právem v oblasti televizního vysílání.

Během univerzitních studií a koncipientské praxe získávala zkušenosti nejenom v předních českých advokátních kancelářích (Kříž a Bělina / Dáňa, Pergl a Partneři), ale v rámci povinných stáží rovněž ve veřejnoprávních audiovizuálních médiích (Česká televize, Český rozhlas Radiožurnál) a zpravodajsko-byznysové televizi (TV Z1). Jako redaktorka se specializací na právo a legislativu měla možnost seznámit se s parlamentními procedurami a zákonodárným procesem. Z pozice asistentky vedoucího vydání pak spoluzodpovídala za zajištění zpravodajského úseku televizního vysílání a tvorbu denních vysílacích plánů.

V letech 2012-2013 zastávala souběžně vedle koncipientury funkci výkonné ředitelky v odborné asociaci sdružující nejvýznamnější tuzemské subjekty zabývající se organizací zadávacích řízení a problematikou veřejných zakázek. Z uvedené pozice se ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a oborovými komorami (HK ČR, ICT Unií, SPS, SIA, ČKA, ČKAIT, ČSSI, CACE, ČKSE aj.) podílela na prosazování legislativních změn.

V závěru roku 2013 složila s vyznamenáním advokátní zkoušku, od roku 2014 vykonává samostatnou advokátní praxi.

Přestože klientům nabízí právní servis ve všech hlavních oblastech práva, s ohledem na svůj profesní profil a nabyté zkušenosti se věnuje především následujícím právním odvětvím: právu ve veřejné správě a legislativě, energetickému právu – právu životního prostředí, civilnímu právu a mediálnímu a reklamnímu právu.

Při poskytování právních služeb v oblasti mediálního a reklamního práva a při ochraně duševního vlastnictví využívá poměrně rozsáhlých zkušeností z práce v médiích stejně jako specifických znalostí nabytých soustavným víceoborovým vzděláváním.

V souvislosti s legislativou a právem ve veřejné správě pro klienty zejména analyzuje a připomínkuje legislativu, zpracovává odborná stanoviska k návrhům právních předpisů, poskytuje podporu ve vztahu k činnosti správních orgánů a hájí zájmy klientů před orgány veřejné moci. Pomáhá rovněž zástupcům obcí a měst při plnění jejich povinností a zavádění principů dobré správy na místních úrovních.

V neposlední řadě se v souladu se svým odborným zájmem o ochranu přírody a krajiny zaměřuje na právo životního prostředí a zejména problematiku obalového a odpadového hospodářství. Na Justiční akademii lektorsky vede seminář určený pro trestní soudce, státní zástupce a příslušníky Policie ČR a Celní správy ČR věnovaný aktuálním trendům na poli environmentální kriminality.

Zastupování profesního svazu obchodníků se zkapalněnými plyny ji v roce 2018 přivedlo k rozličným tématům v oblasti energetiky a vyhrazených technických zařízení. V průběhu let se i na základě úspěšných řízení u Energetického regulačního úřadu vyprofilovala jako přední odbornice na problematiku LPG (Liquified Petroleum Gas). V součinnosti s představiteli státní správy a profesními asociacemi se podílí na transformaci tuzemského trhu s LPG a iniciuje příslušné legislativní změny.

Zabývá se rovněž zaváděním projektů komunitní energetiky do praxe. Klientům poskytuje zejména podporu při zakládání energetických společenství a realizaci komunitních energetických projektů. Zajišťuje pro ně rovněž informační servis v oblasti energetické legislativy a dotací.

Je členkou Sekce životního prostředí a Sekce energetiky a cirkulární ekonomiky Hospodářské komory hlavního města Prahy a členkou Energetické sekce, Sekce životního prostředí a Sekce legislativy Hospodářské komory České republiky. Z pozice právní expertky Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova se podílí se na připomínkování legislativy v oblasti komunitní energetiky.

Specifickou oblastí vykonávané praxe je sportovní právo, které vychází z její celoživotní vášně a odborného zájmu o sport a především fotbal. V květnu 2017 byla výkonným výborem Fotbalové asociace České republiky (FAČR) jmenována členkou Sboru rozhodců, který je povolán rozhodovat v rozhodčím řízení spory mezi členy FAČR. V minulosti působila rovněž jako členka marketingové organizace Královéhradeckého krajského fotbalového svazu Fotbal v kraji.

Jelikož JUDr. et PhDr. Zuzana Rennerová vnímá výkon advokacie především jako společenský závazek a službu veřejnosti, od samého počátku své praxe významně zohledňuje principy společenské odpovědnosti.

Spolupracuje s poradnou České rady dětí a mládeže, ve které bez nároku na honorář radí organizacím pracujícím s dětmi a mládeží.

Její celoživotní záliba v chovu zvířat ji na sklonku roku 2014 na základě několika medializovaných kauz přivedla k rozhodnutí založit neziskovou organizaci ANIMAL EYE, kterou po celou dobu podporuje jak finančně, tak bezplatnou právní pomocí. ANIMAL EYE se z pozice připomínkového místa Ministerstva zemědělství podílí na tvorbě a prosazování legislativy na úseku ochrany zvířat a v České republice zajišťuje evropskou iniciativu EU PAAG (EU Pet Advertising Advisory Group).

Od roku 2019 pořádá ve spolupráci s ozbrojenými a záchranářskými sbory České republiky tradiční záchranářskou anketu Statečné psí srdce, která oceňuje výjimečné činy profesionálních i laických psů vedoucích k záchraně lidského života.

Své zkušenosti z neziskové činnosti předává dalším nevládním organizacím a aktivním občanům, a to nejenom ve formě bezplatných konzultací a mentoringu, ale také na základě spolupráce s Advokačním fórem Nadace OSF a Ashoky Česká republika.

Pravidelně přednáší a publikuje k otázkám spolupráce mezi veřejnou sférou a neziskovým sektorem. Aktivně se podílí na rozvíjení metod a nástrojů advokační práce.

Ve svém volném čase se věnuje regionální historii se zaměřením na oblast Krkonoš a nejbližšího podhůří. Účastní se vybraných společensko-historických aktivit, které přispívají k prohlubování přátelských vztahů a spolupráce mezi Českem a Německem.

Akademický titul:

JUDr. PhDr.

Ev. č. ČAK:

15598

Jazykové kompetence:

čeština, němčina, angličtina

Poslat zprávu